Kurilské ostrovy - Rusko vs Japonsko

Zkom[»press«]oval: TheGen

Kurily jsou pásem ostrovů mezi nejsevernějším japonským ostrovem Hokkaido a ruským poloostrovem Kamčatka. Pro Rusko i Japonsko mají strategický význam a čas od času se objeví diplomatická přestřelka připomínající to, že ještě nebylo právně dořešeno, komu vlastně patří. Naposledy se tak dostaly do povědomí při loňské návštěvě prezidenta Medveděva a záměrem Ruska umístit na ostrovy rakety.
Historie sporu sahá do devatenáctého století, v roce 1855 sice byla podepsána dohoda, že Japonsko si nechá čtyři nejjižnější ostrovy a Rusko zbytek, ale už v roce 1875 dochází k výměně – Japonci budou kontrolovat Kurily celé a vzdají se Sachalinu ve prospěch Ruska.
Po Rusko-japonské válce v roce 1905 spadá vítězným Japoncům do klína vše pod padesátou rovnoběžkou. Ovšem Rusové nezapomínají a po druhé světové válce obsazují v srpnu 1945 Kurily komplet.
Od té doby si čtyři nejjižnější ostrovy Kunaširi, Etorofu, Šikotan a Habomai nárokují obě strany. Sice byly připraveny nejméně dvě dohody, ale nikdy nebyly akceptovány současně Japonskem a SSSR (Ruskem). V důsledku toho jsou fakticky obě strany de iure stále ve válečném stavu.

Text článku nemusí být konečný, je pravděpodobné, že se v průběhu času jeho obsah změní...